Talent Interview

Talent Interview Nedir?

Talent Interview, işe alım sürecini kolaylaştırmak adına geliştirilmiş, yapay zeka teknolojisi kullanılarak adayın teknik kabiliyetini ölçmek için Huawei Türkiye AR-GE tarafından geliştirilmiş bir platformdur. Adayların kod bilgisini ölçmek için platformda bulunan hazır sorular zorluk seviyesi seçilerek adaylara gönderilir. 3 zorluk seviyesi ve yaklaşık 3000 soruluk soru havuzu mevcuttur. Talent interview ayrıca adayların hile yapıp yapmadığını ölçmek için yapay zeka teknolojisi ve ekran görüntü işleme olarak 2 ana fonksiyonu kullanır ve rapor olarak gönderir. Ekranda başka birinin görünmesi, ses duyulması, adayın yerinden kalkması, telefon kullanması gibi durumları tespit edip kayıt ederek raporlar. Talent Interview, sadece programcılar için kullanılabilecek bir sistem değildir. İnsan Kaynakları, şirketin aradığı pozisyona uygun sınav kategorisini kendisi oluşturup soruları ekleyerek mülakat oluşturabilir. Örneğin İngilizce yeterlilik seviyesini ölçmek için kendi hazırladığı soruları ekleyerek adaylara gönderebilir.

Daha fazla bilgi için websitemizi ziyaret edin.

Online Mülakat Nedir? Online Mülakata Nasıl Hazırlanılır?

Online mülakat, şirketlerin işe alım sürecinin başlangıcında, uygun pozisyona başvuran adayların ön değerlendirme işleminin yapılması için adaylara uyguladığı sınavdır. Online mülakatlar ulaşım maliyetlerini düşürür, mülakat sürecini hızlandırır ve işe alma yöneticilerinin farklı şehir/ülkede yaşayan adaylarla mülakat yapmasına olanak tanır. Yaygın olarak online ya da remote mülakat olarak kullanılan mülakatın 2 çeşidi vardır; canlı video görüşmesi ile mülakat ve kaydedilmiş video ile mülakat.

 1. Video görüşmeleri: En yaygın çevrimiçi mülakat türü video görüşmesidir. Genellikle Skype, Zoom veya Google Hangouts gibi bir program kullanılarak tıpkı yüz yüze görüşme gibi yapılmaktadır.
 2. Kaydedilen video: Çevrimiçi mülakatlar için başka bir yöntem, mülakat sorularını yanıtlarken kendi videonuzu kaydetmenizi içerir. Bu tür bir görüşmeye hazırlanmak için, görüşmeci adaya bir soru listesi ve bir son tarih gönderecektir. Aday listedeki her soruyu yanıtlarken bilgisayar kamerası ile kendisini filme alır. Bitirdikten sonra, videoyu yükleyerek görüşmeyi yapan kişiye geri gönderir.

Online mülakata hazırlanma aday için mülakatın kritik bir unsurudur. Online mülakata etkili bir şekilde hazırlanmak için şu adımlar izlenir;

 • Kullanacağınız ekipmanın teknolojisini test edin: Mikrofon ve hoparlörlerin çalıştığından ve internet bağlantısının yüksek kaliteli canlı videoyu desteklediğinden emin olunmalı. Ayrıca, video konferans aracında (Zoom, Skype vb.) görüşmecinin kolayca tanıması ve profesyonellik için takma isim gibi isimler yerine gerçek isim kullanılmalıdır. Mülakat öncesinde arkadaş ya da aile üyesi ile mülakat denemesi yapılarak ekipmanlar test edilebilir.
 • Pratik yapın: Firmayı iyi tanıyın ve neden orada çalışmak istediğiniz konusunda net olun. Başvuracağınız pozisyon sorulabilecek teknik sorular hakkında bilgi edinin. Bütün bunları araştırdıktan ve kendinizi hazırladıktan sonra tanıdığınız birisi ile pratik yapabilirisiniz.
 • Mülakata gireceğiniz yeri iyi seçin: Planlanan görüşme saatinden ya da gününden önce, görüşmeniz için sakin ve sessiz bir yer seçilmelisiniz. Minimum gürültü olan ve dikkat dağıtmayan sessiz bir oda bulun. Yeterli aydınlatmaya sahip olduğunuzdan (tercihen doğal) ve arkanızda hiçbir şeyin dikkat dağıtmadığından emin olun. Evde bulunan kişilerin sizi rahatsız etmemelerini ve eğer varsa, odaya evcil hayvanınızın girmeyeceğinden emin olun.
 • Gerekli malzemelerinizi toplayın: Not almak için bir defter ve kalem bulundurun ve bunları bilgisayarınızın yanında ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Görüşme sırasında başvurabileceğiniz özgeçmişinizin bir kopyasını yazdırabilirisiniz. Ayrıca görüşmede söylemek istediğiniz önemli noktaların bir listesini yapmak fayda sağlayacaktır. Bu araçların hepsi yardımcı olabilir, ancak mülakat sırasında dikkatinizi çok sık dağıtmadıklarından emin olun.
 • Kendi sorularınızı hazırlayın: Kendinizden kısaca bahsedin, neden şimdiki işinizden ayrılmak istiyorsunuz gibi bazı genel mülakat sorularının cevaplarını hazırlamanın yanı sıra, kendi kendinize de birkaç soru hazırlamanız iyi olacaktır. Görüşmecinin ideal adaydan ne beklediği hakkında ek bilgi paylaşmasına olanak tanıyan herhangi bir soru, görüşmenin bir sonraki aşamasında size yardımcı olacaktır.
 • Profesyonel giyin: Görüşmecinizle yüz yüze görüşmeseniz bile, profesyonelce giyinmeniz yine de önemlidir.
 • Göz teması kur: Soruları cevaplarken, görüşmeyi yapana veya kendi yüzünüze değil, doğrudan web kamerasına odaklamanız gerekecektir. Göz temasını sürdürmek ve başını sallamak, görüşmeciye dahil olduğunuzu ve dikkatle dinlediğinizi gösterecektir.
 • Vücut dilinizi kontrol edin: Görüşmeyi yapan kişi konuşurken gülümsemek ve başınızı sallamak dinlediğinizi gösteren önemli vücut dili hareketleridir. Düz bir şekilde oturun ve yüz yüze görüşme sırasında yaptığınız gibi davranın.
 • Rahatlayın: Online mülakat sırasında en büyük düşmanınız kendi heyeacan ve gerginliğiniz olabilir. Görüşmeyi yapan kişiyle kendinizden emin bir şekilde iletişim kurabilirseniz, gergin görünmenize kıyasla kalıcı olumlu bir izlenim bırakma olasılığınız çok daha yüksektir.
 • Mülakat sonrası başvuru durumunu takip edin: Görüşme sırasında sürecin ne kadar sürecini sormanız görüşme sonrası için durumu takip etmenizde size yardımcı olacaktır. Görüşmeden sonra aldığınız bilgiye göre, birkaç gün/hafta bekleyin ve görüşmeyi yapan kişiden haber almadıysanız onlara ulaşın. İşe alma sürecinin devam edip etmediğini sorun ve sizden daha fazla bilgiye ihtiyaç duyup duymadıklarını öğrenin. Görüşmeyi yapan kişiye zaman ayırdığı için daima teşekkür etmeyi unutmayın.

Online mülakatlar, şirketler tarafından yeni potansiyel personeli incelemek için giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İşe alımı yapan İnsan Kaynakları uzmanının hazırlık süreci de adayın hazırlığı kadar önemlidir. Aşağıda görüşmecinin hazırlık yaparken dikkat etmesi gereken etmenler sıralanmıştır;

 • Planlama: Online mülakat için davet maili gönderirken davete bağlantı linki eklenmesi iyi olacaktır.
 • Görünüm: İdeal olarak yüz yüze bir toplantı için giydiğiniz kıyafeti giyin.
 • Bulunduğunuz ortam: Sessiz bir yerde olacağınızdan ve çevrimiçi mülakat sırasında rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun.
 • Ses ve video görüntü testi: Çevrimiçi görüşmenin başlangıcında gecikmeleri önlemek için, görüşme başlamadan önce bir ses ve video testi yapmak teknik aksaklıkların önüne geçecektir.
 • Adayların CV’sini önceden inceleyin: Aday CV’sini önceden inceleyip notlar almak mülakatın daha verimli geömesini sağlayacaktır. Sorulacak sorunların önceden belirlenmesi görüşme sırasında bütün konuların konuşularak eksik bir şey kalmamasını saplayacaktır.
 • Not alın: Mülakat sırasında adayın söylediği önemli kısımları mutlaka not edin. Diğer adaylar ile kıyaslama yaparken yardımcı olacaktır.

Bilindiği üzere, pandemi sürecinde özel şirketlerin çoğu evden çalışma sürecine girmiştir. Şirkete yeni eleman alımı sırasında, yüz yüze, canlı olarak görüşme ihtimali çok düşük olduğundan dolayı, işe alım sürecinin takibinin online olarak yapılma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Adayın, online olarak değerlendirilebilmesi için akıllı bir sistem ile uzaktan değerlendirme sürecini sağlayan bir sistem gereksinimi ortaya çıkmıştır. Talent interview platformu, ihtiyaçlara yönelik, akıllı değerlendirme sürecine sahip olup işe alım sürecini kolaylaştırma amacıyla geliştirilmiştir.

 

Etkili bir görüşme yapmanın zorluğunun bir kısmı da doğru görüşme sorularını yazmaktır. Online mülakatta yüz yüze mülakat gibi planlanarak organize edilmeli. Etkili online mülakat soruları için İnsan Kaynakları adaylar için aşağıdaki yöntemlerle soru hazırlayabilir;

 • İlgili sorular: Mülakat soruları araştırılan konuyla ve cevaplanması istenilen sorularla ilgili olmalıdır. Mülakat soruları hazırlanırken, her sorunun araştırma sorularını yanıtlamaya ve konuyu anlamaya yardmcı olması gerekir.
 • Açık Uçlu Sorular: Etkili mülakat soruları yanıtlayana verebileceği yanıt türleri için geniş bir alan sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu, “evet veya hayır” soruları yazmaktan kaçınmak gerektiğini ve adayların uzun detaylı cevap vermesinin teşvik edilmesini gösterir. Bunun yerine, soru zamirleriyle başlayan sorular yazmak daha iyi olur: Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Neden, Nasıl. Bu tür sorular, yanıtlayanın çeşitli şekillerde yanıtlamasını mümkün kılar. Ayrıca, yanıtlarını açıklamaya veya gerekçelendirmeye teşvik eder.
 • Net Sorular: Mülakat soruları yazılırken her soruyu basit ve net bir düzyazı ile oluşturmalı. Cevap verenlerin her soruyu ve nasıl cevaplayacaklarını anlaması gerekir, yoksa adaylardan aranılan bilgi alınamaz.
 • Uygulanabilir Sorular: İyi mülakat soruları, yanıtlayanların cevaplayacak bilgiye sahip olduklarına göre uyarlanmalıdır. Görüşülen adayların sorulan sorulara nitelikli yanıtlar verecek bilgi ve deneyime sahip olmasına özen gösterilmelidir.
 • Tarafsız Soru: İyi mülakat soruları, mğlakat hakkında yargılayıcı varsayımlarda bulunmaktan kaçınır. Bu nedenle, mülakat sorularınızı yazarken, yüklü veya yönlendirici sorulardan kaçınmalı. Yani sorular doğru veya yanlış cevap olduğunu veya konuyla ilgili doğru veya yanlış, iyi veya kötü bakış açıları olduğunu ima etmeden objektif olarak sorulmalı.

Online mülakatlarda diğer önemli konu adayın kontrol edilmesidir. Online mülakatta her ne kadar bu zor olsa da bazı noktalara dikkat ederek güven oluşturulabilir;

 • Kamera ve mikrofonun mülakat süresi boyunca her zaman açık olmadığını kontrol edilmeli,
 • Adayın göz teması kuurp kurmadığına bakarak, başka bir ekran ya da kişiye bakmadığından emin olabilir,
 • Vücut dilini takip ederek yorumda bulunabilir,
 • Kıyafeti, arka plan, ortamın sessizliği gibi konulara bakarak adayın özen gösterip göstermediğine bakabilir,
 • Online mülakata zamanında katılıp katılmadığı ve gerekli teknolojik gereksinimi sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilir.

Online mülakat süresi farklı sektörlere göre değişkenlik göstermekle beraber genellikle 45 dakika ile bir saat arasında sürmesi beklenir.

Yazılım gibi teknik bilgi ölçülen pozisyonlarda mülakatın yanında teknik sınav gereksinimi de doğmaktadır.

Yazılım sektörü için adaylardan online mülakatın yanısıra online teknik bilgi içeren sınavı çözmesi de bekleneceği için mülakata ek olarak 45 dakika ile 2 saat arasında değişen sınavda eklenmektedir.

 • Developer alımı yapılacaksa, adayın kod yazması beklenir ve adayın tecrübesine göre belirlenen sorular çerçevesinde bu süre ortalama 2 saattir.
 • Tester alımı yapılacaksa, adaydan kod yazması beklenmeyebilir fakat kod bilgisini ölçmek için seçmeli sorular yönlendirilebilir. Bu durumda da sınav süresi ortalama 45 dk seçilebilir.

Ayrıca genel kültür, İngilizce, kişilik envanteri gibi sınavların çözülmesini isteyen firmalar için online mülakata bu sınavlar da eklenir.

 • Genel yetenek sınavları genellikle 30 dakika ile 45 dakika arasında gerçekleşmektedir.
 • Kişilik envanteri sınavı ise 20 – 30 dakika sürmektedir.
 • İngilizce seviye tespit sınavı ise genellikle 30-45 dakika arasında sürmektedir.

İlk izlenimler hızla gerçekleşir. Bu sebeple mülakatın başladığı ilk dakikalar ve adayların kendilerini iyi tanıtması bütün mülakatın gidişatını değiştirebilir. Online mülakat başlangıcında aday kendisini tanıtırken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalıdır;

 • Dikkatinin dağılması önlenmeli ve göz temasını korumalı.
 • Kendinden emin ve rahat olmalı.
 • Vücut dilinin farkında olmalı.
 • Mülakat için uygun giyinmeli.
 • Ne söyleyeceği hakkında önceden hazırlanmalı.
 • Bir arkadaşı ile kendini tanıtma provası yapmalı.
 • Pozisyonla ilgili olarak geçmiş deneyimlerden ve kanıtlanmış başarılardan bahsedilmeli.
 • Mevcut işinin başvurduğu işle nasıl bir ilgisi olduğundan bahsetmeli.
 • Örneklerle desteklenebilecek güçlü yönlere ve yeteneklere odaklanmalı.
 • Başlangıç heyecanı ve gerginliğini atmak için kişiliğini vurgulayan önemli özelliklerden bahsetmeli.

Örneğin; basit fakat etkili yöntem olan şimdiki zaman, geçmiş ve gelecek formülü ile başlanabilir.

 • Şimdiki Zaman: Şu anki rolünü ne olduğu, kapsamı ve belki de yakın zamanda elde edilen büyük bir başarıdan bahsedilebilir.
 • Geçmiş: Görüşmeyi yapan kişiye oraya nasıl geldiği ve / veya başvurduğu iş ve şirket ile ilgili önceki deneyimlerinden bahsedilebilir.
 • Gelecek: Bir sonraki adımda, aday ne yapmak istediği ve neden bu işle ilgilendiğini (ve buna da çok uygun olduğunu) belirtebilir.

Tamamen karakter özelliklerinden bahsedilip örnek verilerek işe uygunluğunu da anlatılabilir. Örneğin;

 • Çalışkan / Sadık / Güvenilir: Her zaman arkadaşlarımın aradıkları ilk kişi benim çünkü her zaman onların yanında olduğumu biliyorlar.. İşimin doğru yapıldığından emin olmak için aynı çabayı gösteriyorum ve ekip üyelerime her zaman yardımcı olmaya hazırım.”
 • Yaratıcı / Yenilikçi / Vizyoner: Yeni şeyler denemeyi, yeni yöntemler yaratmayı ve yeni fikirler sunmayı seviyorum. Önceki işimde su geçirmez telefon satışından sorumluydum. Bir gün su geçirmez telefonların tanıtımını yapmak için su dolu şeffaf bir kap getirdim. Su altı videoları çektik ve telefon hala çalışıyordu. Yöneticim öğrendiğinde, bunu 150 lokasyonun tümü için zorunlu bir uygulama haline getirdi.”
 • Motive / Hırslı / Lider: Çok azimli olduğuma inanıyorum. Üniversite boyunca üç kulüpte aktif oldum, tam zamanlı çalıştım ve yine de sınıfımın birincisi olarak mezun olmayı başardım. En büyük kardeş olarak her zaman bir şekilde lider oldum. Erkek ve kız kardeşlerim tavsiye için sürekli olarak bana bakıyorlar.”
 • Dürüst / Etik / Vicdani: “Küçüklüğümden beri etik kalmaya çalışıyorum. Bir keresinde bir zarfta altı Disneyland bileti ve 200 dolar nakit bulduğumu hatırlıyorum. Zarfı bulduğum dükkana çevirdim. Dürüstlüğüm kimse bunu talep etmeye gelmediğinde karşılığını verdi ve içeriği saklayabildim.”
 • Arkadaş canlısı / Cana yakın / Dışa dönük: Her zaman yeni insanlarla tanışmaktan ve birçok ilişkiyi sürdürmekten zevk aldım. Kariyerimde bana gerçekten yardımcı olan tipik dışa dönüklüğün benim. Doğal ağ oluşturma yeteneklerim, bunun gibi satış rollerinde başarılı olmamı sağladı.”

Talent Interview, işe alım sürecini kolaylaştırmak adına geliştirilmiş, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hazırlanan online sınav platformudur. Adayın sınavdaki davranışlarını kopya kontol sistemi, teknik bilgi kabiliyeti ölçme gibi özellikleriyle analiz eden bir platformdur. Huawei Türkiye Ar-Ge tarafından üretilen Talent Interview tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılmıştır.

Talent Interview platformunda 2 sınav çeşidi vardır. Bunlardan biri kod sorularının bulunduğu “Online Mülakat”, diğeri de sadece seçmeli soruların bulunduğu “Online Ön tarama testi” sınavlarıdır. Mülakata hazırlanma ve adayın sınavı tamamlamasına kadar geçen süreç aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:

 • Aday, şirktin açmış olduğu iş ilanına başvurur.
 • HR, aday ile iletişime geçerek ilgili pozisyonla alakalı adaya bilgi verir ve ön değerlendirme sürecinden bahseder. Bu aşamada, adayın uygun olduğu zaman aralığı belirlenerek, kendisine mülakat sınavı yapılacağı ve bunun için de sınav linki gönderileceği bilgisi iletilir.
 • HR, adayın başvurduğu pozisyona uygun olan sınav türünü, adayın tecrübesini de göz önüne alarak ve sınavın geçerli olduğu zaman aralığını da seçerek adaya sınav linkini içeren maili yollar
 • Aday, belirlenen zaman aralığında, gönderilen sınav linkini kullanarak sınava girer. Sınava başlamadan önce, adayın mailde belirtilen, ayrıca sınav linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada belirtilen ön bilgilendirme formunu dikkatlice okuması gerekir.
 • Aday, sınavı belirtilen zamanda tamamlar ve sonlandırır. Sınav süresi ayarlanabilir olup, şirket admini istdiği şekilde değiştirebilir.
 • Sınav sonlandıktan bir süre sonra sistem tarafından ilgili HR a adayın sınav sonucunu ve detaylı bilgilerin bulunduğu rapor maili gönderilir.
 • HR bu raporu önce kendisi değerlendirir sonra ilgili teknik uzman çalışana yönlendirerek, sınav sonucuna göre, ön değerlendirme işleminin tamamlanmasını sağlar.

Talent interview, adayların hile yapıp yapmadığını ölçmek için temel olarak 2 ana fonksiyonu kullanır;

1) Yapay zeka teknolojisi

 • Sınav boyunca adayın görüntüsü kaydedilir.
 • Kaydedilen görüntü sınav bittikten sonra işlenmeye başlar.
 • Toplamda 5 tane alt fonksiyonun değerlendirmesi yapılır
  • Sınav boyunca aday dışında başka birisi algılandı mı?
  • Sınav boyunca telefon kullanıldı mı? Kullanılmışsa kaç kez kullanıldı?
  • Aday yerinden ayrılıp kamera açısı dışına çıktı mı?
  • Adayın yüzünün görünmesini engelleyen koşullar oldu mu?(Karanlik görüntü, ekranın parlayarak adayın yüzünün net görülmemesi vb..)
  • Ortamda kopya çekilme şüphesine neden olacak şekilde gürültü oldu mu?(Adayin başkalarıyla konuşup kopya çekip çekmediğini ölçmek için)

Her bir fonksiyonun kendi içerisinde belirlenen bazı eşik değerleri mevcuttur. Bu fonksiyonlardan herhangi biri bu eşik değerini aşarsa, sonuc “Şüpheli durum” olarak algılanacaktır. Bunun yanında tüm şüpheli durumların ekran görüntüleri rapora kaydedilecektir.

2) Ekran görüntüsü işleme

 • Sınav boyunca adayın ekranının görüntüsü kaydedilir.
 • Kaydedilen görüntü sınav bittikten sonra işlenmeye başlar.
 • Aday, sınav boyunca sayfayı değiştirmemeli, başka sayfaya geçmemelidir.
 • Eğer aday başka sayfaya geçerse 5 sn lik eşik değerini aştıktan sonra, adayın kopya çektiği düşünülür ve başka sayfaya geçmeye çalıştığı o anın görüntüleri ve videodaki zamanı rapora kaydedilir.
 • Ayrıca sistem, kopyala-yapıştır fonksiyonuna izin vermediğinden, adayın başka bir yerden kod veya herhangi bir bilgi kopyalayıp alması mümkün değildir.

Talent Interview yapay zeka teknolojisini adayların sınav sırasındaki davranışlarını analiz etmek için kullanır. Sınav boyunca adayın şüpheli davranışı oldu mu, ortamda ses var mıydı, kamera adaydan başka bir yere çevrildi mi, kameraya başka bir kişi girdi mi gibi şüpheli hareketleri tespit etmek için yapay zekadan faydalanır. Bu fonksiyonlar bağlamında adayı değerlendirerek “şüpheli durum” tespit ederse rapor ile bildirir.

Talent Interview platformunda farklı mülakat konusu ve zorluk derecelerine göre ayrılmış yaklaşık 3000 soruluk bir soru havuzu mevcuttur.

Mulakat konulari aşağıdaki başlıkları içermektedir;

Java, CPP, Python, JavaScript, Android, Software Test, C#

Zorluk düzeyi olarak kolay, orta ve zor olmak üzere 3 seviye bulunmaktadır.

Talent Interview ile adaylar canlı olarak sınava katılabilmektedirler. Adayın sınav süreci şu şekilde işlemektedir;

 • İlgili adayın başvuru pozisyonuna göre uygun sınav belirlenir ve İnsan Kaynakları tarafından adaya sınava gireceği zamanı, sınav kurallarını ve sınav linki içeren mail gönderilir.
 • Aday belirtilen zaman aralığında sınava girer.
 • Aday linke tıkladığında, sınava başlamadan önce yapması gereken işlemleri içeren sayfaya yönlendirilir. Bu işlemler;
  • “Kişisel Verilerin İşlenmesine Dair Aydınlatma Metni” ni okuyup onaylama,
  • “Sınav kuralları” nı okuyup onaylama,
  • Kamera kullanımına yetki verme(Sinav boyunca adayin görüntüsü kaydedilecektir),
  • Ekran paylaşımına izin verme(Sinav boyunca adayin ekran görüntüsü kaydedilecektir),
  • Mikrofon un çalışıp çalışmadığını anlamak için kullanılan “Mikrofon testi” aşamasını geçme.
 • Tüm ön koşullar geçildikten sonra aday sınava başlayabilir.
 • Sınav boyunca belirlenen kurallarda ve sürede sınavı tamamladıktan sonra canlı sınav süreci tamamlanır.

Talent Interview sadece programcılar için kullanılabilecek bir sistem değildir. Şirkette mülakatı yapacak yetkili kişi şirketin aradığı pozisyona uygun sınav kategorisini kendisi oluşturup, bu kategoriye uygun soruları ekleyerek ilgili kategori için de mülakat oluşturabilir. Bu konuda tek sınırlama, şirket yetkilisinin sistemde belirtilen programlama dilleri dışında farklı dilleri kullanarak kod sorusu ekleyememesidir. Onun dışında çoklu seçim sorularını istediği kategoriye göre ekleyip ona uygun sınavlar oluşturabilir.

Talent interview sistemi üzerinden gönderilen adayların sınav sonuç raporu, ilgili insan kaynakları yetkilisine mail olarak gönderilir. Yetkili kişi bu rapor üzerinden değerlendirme yapabilir. Örnek rapor içeriği aşağıdaki gibidir;

 

 

Online mülakatta en çok sorulan sorular aşağıdaki gibidir;

⮚ Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

⮚ Bu işi neden istiyorsunuz?

⮚  Neden Bu Iş Için Doğru Aday Olduğunuzu Düşünüyorsunuz?

⮚  Bugüne Kadarki En Büyük Başarınız Nedir?

⮚  Sizi Ne Motive Eder?

⮚  Şu Anki Işinizden Neden Işinizden Ayrılmak Istiyorsunuz?

⮚  Başka Nerelere Başvurdunuz?

⮚  Herhangi Bir Sorunuz Var Mı?

Online mülakatlar da tıpkı yüzyüze mülakat gibi 30 dakika ile 1 saat içinde süren ve detaylı soruların sorulduğu mülakat çeşidir. Bazı klasik ve geleneksel soruların yanı sıra bazı şirketlerde iş verenler adayların yaratıcılığını kullanıp hızlı çözüm üretebilme kabiliyetlerini de merak ediyor. Bu mülakat sorularına örnek olarak aşağıdaki sorular verilebilir;

MICROSOFT:  “Bir süper gücün olsa ne yapabilmek isterdin; görünmez olmak mı, uçmak mı?”

APPLE: “Eğer en yakın arkadaşınla konuşuyor olsaydım; senin hangi konuda kendini geliştirmen gerektiğini söylerdi?”

FACEBOOK: “İlk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.”

Online mülaktta adayların hazırlığı kadar İnsan Kaynakları uzmanının da hazırlanması gerekmektedir. İnsan Kaynakları yetkilisi hazırlanırken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalıdır.

 • Adaya soracağı sorular önceden hazırlamalı.
 • Şirketi temsil edeceği için kıyafetine dikkat etmeli.
 • Soru sorarken adaya taraflı yaklaşmamalı.
 • Soruları hazırlarken adayın geçmiş başarıları, içinde bulunduğu projeler gibi durumları göz önünde nuşundurarak soru hazırlamalı.
 • Adayın CV’sini detaylı inceleyerek onu iyi tanımış olmalı.
 • Online mülakattan önce telefon görümesi ile mülakat içeriğini açık ve net anlatmalı.

Adayların online mülakata katılmadan önce iyi bir hazırlık yapması çok önemlidir. Aşağıdaki maddeler yapılacak hazırlık çalışması için önemli noktaları belirtmektedir;

 • Aday başvurduğu iş pozisyonunu iyi anlamalı. Başvurduğu pozisyo ile ilgili gerekli bilgi, eğitim nitelikleri, deneyim vb. olası her ayrıntıyı toplamalı.
 • Özgeçmişinde ve profilinde şirketin istediği özellikleri eklemeli.
 • Aday özgeçmişine dayanılarak sorulabilecek olası soruları yanıtlamak için hazır olmalı.
 • Aday başvurduğu şirketin başarıları, üzerinde çalıştığı projeleri, teknoloji kullanımı, iş-yaşam dengesi vb. konularda araştırma yapmalı.
 • Aday kendisine sorular sorarak kendisini zihinsel olarak hazırlamalı.
 • Görüşmeye gittiği şirket hakkında ya da pozisyon hakkında görüşme yaptığı kişiye soru sorarak şirket ve pozisyon ile ilgilendiğini ifade etmeli.