Petal Search

Petal Search Nedir?

Petal Search, HUAWEI tarafından geliştirilen arama motoru uygulamasıdır. HUAWEI, 2019 yılında 1 + 8 + N olarak adlandırılan, her şeyin tek bir kaynaktan yönetilmesini amaçlayan AI stratejisini, Petal Search ekseninde açıkladı.

HUAWEI’in açıkladığı 1 + 8 + N stratejisinin detayları aşağıdaki gibidir.

  • 1, her şeyi tek bir kaynaktan yönetmeyi amaçlayan HUAWEI’nin tüm akıllı telefon serileri,
  • 8, HUAWEI tarafından geliştirilen temel ürünler – bilgisayar, tablet, TV, hoparlör, akıllı gözlük, akıllı saat, araç içi teknolojiler ve kulaklıklar-,
  • N ise nesnelerin interneti odaklı olarak mobil ofisler, akıllı evler, spor ve sağlık ürünleri, görsel-işitsel eğlence ürünleri ve akıllı seyahat ürünlerini kapsayan ekosistem anlamına gelmektedir.
  • Ekosistemin bir diğer ögesi olan + sembolü ise HUAWEI’nin bu stratejisini hayata geçirmesi için tüm bu elementler arasındaki entegrasyonu sağlayacak geniş alan ağları ile HUAWEI Share ve HiLink gibi kısa mesafeli bağlantı teknolojilerini içerir.

Bu strateji, HUAWEI kullanıcılarının yapay zeka odaklı akıllı yaşamlarının her zaman ve her yerde keyfini çıkarabileceğini simgeliyor. Kullanıcılara tamamen entegre bir deneyim sunma amacına sahip HUAWEI bu sebeple akıllı telefon odaklı, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak bir mobil sistem kurmaktadır. Bunun önemli bir ayağı olarak geliştirdiği arama motoru ise Petal Search’tür.

Petal Search HUAWEI'nin Yeni Arama Motoru Mudur?

Petal Search HUAWEI’nin yeni arama motorudur ve yeni HUAWEI cihazlarda (şu an için P40, P40 Lite ve P40 Pro model telefonlarda) ön yüklü gelmektedir, Daha eski modeller için Petal Search, EMUI 10.1 güncellemeleri ile yüklenecektir. Bunların yanı sıra Android cihazlara da Petal Search indirilebilmektedir. Şu an aktif olarak indirilip kullanılabilen uygulama ile ihtiyacınız olan diğer uygulama, video, müzik, haberler, vb. indirebilirsiniz.

Petal Search Resmi Web Sitesi Hangisidir?

Petal Search hakkında, resmi web sitesi üzerinden bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Petal Search ile Uygulama Aramak ve İndirmek Mümkün Müdür?

Petal Search, uygulama arama özelliği ile kullanıcıların aradıkları uygulamaları hızlı ve kullanışlı bir şekilde bulmasına ve indirmesine yardımcı olur.

Kullanıcılar, Petal Search ile yükledikleri uygulamaların en son sürümünü bulabilir ve güncellemeleri indirilebilir. Uygulama güncellemeleri işlevi, Ben > İndirilenler > Güncellemeler bölümünde yer almaktadır.

Petal Search Kişiselleştirilmiş Aramaya Uygun mudur?

Petal Search, kişiselleştirilmiş aramaya uygundur. Örneğin Mersin’de hastane arayan bir kullanıcı İzmir hastane sonuçları ile karşılaşmak istemez. Bunun olmaması için, hizmet verdiği alanın en iyisi site ve uygulamalarıyla partnerlik kurarak Petal Search aradığınız sorgu için sizi en kısa sürede en doğru içerikle buluşturmak için çalışır. HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendislerin çalışmaları ile yerelleştirme için de önemli çalışmalar yapılmaktadır. Örneğimiz üzerinden açıklayacak olursak Mersin’de en yakındaki hastaneyi arayan kullanıcı da, Ankara’da taksi çağıracak kullanıcı da, İstanbul’da yıldönümü için romantik bir restoran arayan kullanıcı da araması ile ilgili en uygun sonuçlar ile karşılaşır.

Petal Search ile Haber Araması Nasıl Gerçekleştirilir?

Kullanıcılar Petal Search üzerinden bir sorgu yaptıktan sonra çeşitli haber kaynaklarından sonuçlar görüntüleyebilir, arama sonuçlarını kaydırarak daha fazla sonuca ulaşabilir.

Kullanıcılar, en son haberlere ulaşmak için anasayfadaki “Haberler” ikonuna tıklayarak popüler haber kaynaklarından en güncel haberleri sıralayabilir ve çıkan haber kaynağı sonuçlarından tercihe bağlı kaynak filtrelemesinde bulunarak haber sonuçlarını görüntüleyebilir.

Ayrıca, kullancılar “Size Özel” sekmesindeki haber akışından da güncel gelişmeleri takip edebilir. Bu alanda görüntülenecek haber kaynakları kullanıcıların tercihine göre şekillenecektir. Kullanıcılar haber kaynağının yanında bulunan yıldız işaretine basarak kaynağı beğenilenlere ekleyebilir veya haberin sağ alt köşesindeki iki noktaya basıp kaynağı beğenmediklerini belirtebilir.

Petal Search Sadece HUAWEI Telefonlarında Mı Çalışır?

AppGallery üzerinden indirilebilen Petal Search, sadece HUAWEI değil, tüm Android işletim sistemli cihazlara yüklenebilir. Petal Search HUAWEI’nin uygulama arama platformu AppGallery’den indirilmektedir. Buraya tıklayarak Android cihazınıza AppGallery’yi indirebilir ve sonrasında uygulamadan Petal Search’ü aratabilirsiniz.

Petal Search Yandex ve Qwant ile İşbirliği Yapıyor Mu?

Dünyanın birçok yerinde kullanılabilen Petal Search, farklı ülke ve bölgelerdeki kullanıcılara çeşitli arama araçları sağlamaktadır. Bu doğrultuda, farklı ülkelerde “web arama” özelliği için Fransa merkezli internet arama motoru Qwant ve Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex gibi işbirliklerinden yararlanmaktadır.

Petal Search’ün Qwant ile işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki/bölgelerdeki iş akışı aşağıdaki gibidir:

Petal Search – Yandex işbirliği olan ülkelerdeki/bölgelerdeki iş akışı ise aşağıdaki gibidir:

Türkiye’de ve Petal Search işletme servisinin kullanılabilir olduğu diğer ülkelerdeki/bölgelerde ise iş akışı aşağıdaki gibidir:

Petal Search ile uçak bileti almak ve seyahat ayarlamaları gerçekleştirmek mümkündür. Kullanıcılar diledikleri bölgeye yapılacak uçuşları, Petal Search ile görüntüleyebilir. Arama sonuçları fiyat, kalkış/iniş zamanı ve tahmini uçuş süresine  göre sıralanabilir. Benzer şekilde, kullanıcılar fiyat, tarih/zaman, havayolu şirketi, havaalanı, aktarma seçeneklei, uçuş sınıfı ve yolcu sayısına göre sonuçları filtreleyebilir.

Petal Search aracılığı ile otel rezervasyonu yaptırmak mümkündür. Kullanıcılar, tercihlerine en uygun otel seçeneklerini Petal Search ile görüntüleyebilir. Rezervasyona uygun otel seçenekleri, yer, tarih, ve konaklayacak kişi sayısı tercihlerine göre belirlenebilir. Çıkan sonuçlar, gecelik konaklama fiyatı, otel yıldız sayısı ve içerdikleri tesislere göre filtrelenebilir. Ayrıca, kullanıcılar otel seçeneklerini harita üzerinden de görüntüleyebilir. Rezervasyon yapmak isteyen kullanıcılar, diledikleri sonuca tıklayıp rezervasyon seçeneklerini daha detaylı görebilir ve Petal Search aracılığı ile ilgili web sitesine yönlendirilir. Böylece Petal Search ile otel rezervasyon işlemleri hızlı ve etkili bir biçimde tamamlanır. 

Petal Search kullanırken kişisel arama geçmişinin kaydedilmesini istemiyorsanız ‘gizli mod’a geçiş yapabilirsiniz. Gizli mod etkinleştirildiğinde kimliğiniz gizli tutulur, Petal Search tarama ve arama kayıtlarınızı kaydetmez. Bu özellik için Ben > Gizli mod uygulama içi seçenek yolunu izleyebilirsiniz.

Petal Search ile müzik dinleme sitelerine ve uygulamalarına erişebilir, dilediğiniz sanatçı ve şarkıya bir arama ile ulaşabilirsiniz.

Petal Search ile dizi ve film izleme sitelerine ve uygulamalarına erişebilir, dilediğiniz içeriğe bir arama ile ulaşabilirsiniz.

Petal search ile yakındaki restoran, kafe vb. işletmeler bulunabilir. Arama motoru, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için sizi çok çeşitli yerel hizmetlerle buluşturabilir. Örneğin, arkadaşlarınızla takılabileceğiniz yerler arıyorsanız, Petal Search size yakındaki restoranların bir listesini, kullanıcı yorum ve önerilerini, puanlarını, menüsünü ve daha birçok önemli detayı gösterebilir. Bu şekilde, yıldönümünüz için romantik bir restoran, arkadaşlarınızla takılabileceğiniz sıcak bir kafe ya da farklı kokteyller deneyebileceğiniz bir mekan olsun, aradığınız işletmeyi kolayca bulabilir ve ulaşabilirsiniz.

Restoran ve kafelerin vazgeçilmez bir parçası olan sipariş verebilme özelliği üzerine çalışıyoruz, çok yakında Petal Search üzerinden evinizin ihtiyacı yemek malzemelerinin ve dilediğiniz yemek siparişlerini verebiliyor olacaksınız!

Autocomplete (Otomatik tamamlama), sorgu önerilerini görüntülemek için kullanılan bir kalıptır. Siz yapacağınız aramayı yazarken, arama motoru sorgunuzun nasıl tamamlanabileceğine dair birkaç tahmin önerir. Petal Search autocomplete sistemine sahiptir.

İlgili aramalar, arama motoruna girdiğiniz sorgu ile ilgili terimleri belirlemek için bir algoritmaya göre otomatik olarak oluşturulur. Petal Search’te sonuç sayfasının en altında ilgili aramaları görebilirsiniz. Bilgi almak istediğiniz belirli bir konuyla nelerin alakalı olduğunu öğrenmek için ve daha detaylı bilgi almak için kullanılabilir.

Petal Search ile Hava Durumuna Nasıl Bakılır?

Petal Search ile “hava durumu” araması yaparak veya “Size Özel” sayfasından “Hava” simgesine tıklayarak günlük hava durumu tahminlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bulunduğunuz bölgenin saatlik ve günlük hava durumuna hem Santigrat hem de Fahrenhayt dereceleriyle ulaşabilirsiniz. Petal Search hava durumu teknolojisiyle bütün bunların yanı sıra nem, rüzgar hızı, basınç ve hissedilen hava sıcaklığı bilgilerini de görebilirsiniz. Hava durumu kutusunun üstüne tıklayarak hava durumu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Petal Search Ters Görsel Aramasını Desteklemekte Midir?

Petal Search ters görsel arama (reverse image search) özelliğini desteklemektedir. Benzer görsellerin aramasını yapmak için Petal Search’ü açıp ana arama çubuğundaki kamera simgesine dokunun ve ters görsel arama gerçekleştirin. Kameranız ile yeni fotoğraf çekebilir veya galerinizden bir fotoğraf seçebilirsiniz. Petal Search, yüklediğiniz fotoğrafın görüntü verileri üzerine çalışarak en ilgili sonuçları sunar.

Bir dahaki sefere bir bitkiyi tanımlamaya çalışırken ya da arkadaşınızın çantasını çok beğenip nereden alabileceğinizi düşünürken hemen telefonunuzu çıkarıp fotoğraf çekin, Petal Search onu saniyeler içinde bulacaktır!

Petal Search Makine Öğrenmesini Kullanıyor mu?

Petal Search, makine öğrenimini kullanmaktadır. Petal Search arama motorunu diğer arama motorlarından ayıran en yenilikçi özelliği, tamamen yapay zeka ve makine öğrenimi modelleri üzerinde geliştirilmiş olmasıdır.

Petal Search Yorumları Nasıldır?

Petal Search hakkındaki yorumlar aşağıdaki gibidir.

  • HUAWEI’nin geliştirdiği HUAWEI Petal Search arama motoru, kullanıcılarına bugüne dek akıllardaki alışılagelmiş arama motoru algısını değiştirerek eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. – Anadolu Ajansı
  • HUAWEI’nin AppGallery’de bulunmayan popüler uygulamaların APK’larını indirmeye yarayan bir bir uygulama iken şimdi birçok aramanızı gerçekleştirebileceğiniz bir arama motoruna dönüşüyor. – Donanım Haber
  • Yerelleştirilmiş aramayla donatılan Petal Search, yerelleştirilmiş sorgularla ilgili sonuçları çekerek, kullanıcıların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için tahmini hava durumu ve çeviri gibi ek hizmetler sağlıyor. – Teknoblog

Petal Search HUAWEI Telefonların Varsayılan Arama Motoru mudur?

Petal Search, EMUI 10.1 veya sonraki sürümlere sahip HUAWEI cihazları için kaldırılamayan ön yüklü bir sistem uygulamasıdır ve varsayılan arama motorudur. Böylece kullanıcılar ihtiyaçları olan uygulama, video, müzik, haberler ve daha pek çok şeyi Petal Search üzerinden diledikleri zaman arayabiliyor.

Petal Search ve HUAWEI Türkiye AR-GE Merkezi İlişkisi Nedir?

Yerelleştirme ve kişiselleştirme faaliyetlerine büyük önem veren Petal Search projesinin kayda değer bir kısmı HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisler tarafından geliştirilip ekosisteme kazandırılmıştır. Günümüzde de birçok partnerlik ve geliştirmeler HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde hayata geçiriliyor.

HUAWEI Mobile Service (HMS) Petal Search'ü Ne Kadar Sürede Geliştirdi?

Bir yıldan uzun süredir geliştirdikten sonra HUAWEI Search adıyla sistemin genel testleri Şubat 2020’de başladı, Petal Search olarak HUAWEI’nin çevrimiçi mağazası AppGallery’de ise bundan birkaç ay sonra yayınlandı.

Petal Search Yapımında Türk Mühendisler Çalıştı Mı?

Petal Search, yerelleştirme faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Projenin önemli bir kısmı HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve ekosisteme kazandırılmıştır.

Petal Search Kişisel Verileri Toplamakta Mıdır?

Petal Search Avrupa Birliği’nde bağımsız bir arama motoru olarak kayıtlıdır. GDPR uyumluluğu için European Privacy Seal tarafından onaylanan Petal Search, kullanıcıların kişisel verilerini izlemez ve herhangi bir analizde kullanmaz. Maksimum güvenlik sağlamak için kullanıcı verileri kullanıcının kendi bölgesinde saklanmaktadır.

GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ve ilgili veri koruma düzenlemelerine tam olarak uyum sağlayan diğer arama motoru servis sağlayıcıları gibi Avrupa tüzel kişiliği tarafından düzenlendiği şekilde kullanıcı gizliliğini ve kişisel verileri korur. Ben > Hakkında > Petal Search Kullanıcı Sözleşmesi ve Petal Search ve Gizlilik Hakkında Beyan bölümüne giderek ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Petal Search Güvenilir Midir?

HUAWEI ve Petal Search’ün en önemli değerlerinden biri veri güvenliğidir. HUAWEI, kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sunmak için güvenlik tehditlerini ve risklerini sürekli olarak tespit etmek amacıyla gelişmiş güvenlik teknolojileri ve önlemleri kullanır.

Petal Search Güvenlik Kontrollerini Nasıl Yapıyor?

Petal Search verilerinizin gizliliğini ciddiye alır. HUAWEI, kullanıcılara cihaz ve uygulamalarında maksimum güvenliği sağlama amacı ile, olası tehditleri ve riskleri önlemek için gelişmiş güvenlik teknolojileri kullanır.

Petal Search Nasıl İndirilir?

HUAWEI tarafından geliştirilmiş olan Petal Search’ün kullanılabildiği cihazlar sadece HUAWEI cihazlar ile sınırlı değil, diğer Android cihazlarda da Petal Search’ü kolaylıkla indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Petal Search, HUAWEI AppGallery üzerinden indirilmektedir. Cihazınızda AppGallery yüklüyse uygulamaya girerek “Petal Search – Uygulamalar ve Daha Fazlası”ni indirebilirsiniz. Eğer yüklü değilse AppGalleryiyi indirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.