Huawei Mobil Servisleri

Huawei Mobil Servisleri Nedir?

Huawei Mobil Servisleri kısaca HMS, Huawei’nin geliştirmiş olduğu bir ekosistemdir.

HMS Core; Gmail, Google Haritalar, Google Drive gibi 37’ye yakın Google servisine karşılık gelen Huawei servislerine sahip platformdur. Aynı zamanda geliştiriciler için API ve SDK’ları içeren bir araç seti sunar. Hali hazırda Google Play Store’da yayında olan uygulamalar için de Huawei bu araç seti ile geliştiricilere 10 dakika içinde uygulamalarını HMS’ye entegre edilmesini sağlıyor. HMS aynı zamanda Cordova, React Native gibi 3. parti geliştiricilere de bu servislere entegre uygulamalar geliştirmeleri için araçlar sunuyor. HMS ile Huawei, Android ekosistemi üzerinde Google’ın kullanıcı ve geliştiricilere sağladığı servisleri geliştiricilere sunuyor.

 

HMS’i kullanıcı ve geliştiricilere sunduğu servisler bakımından ikiye ayırmak mümkün. Kullanıcı tarafında AppGallery ve diğer Huawei uygulamaları ile hizmet veren HMS, geliştirici tarafında ise HMS Core adlı geliştirici araç seti ile hizmet veriyor. Ayrıca Huawei’nin geliştirdiği mobil servisleri kullanılmak için herhangi bir ücret ödemesine de gerek yoktur.

HMS kullanıcı tarafında GMS’in yerini alacak pek çok servis ve uygulama sunuyor. Bunlar arasından en çok dikkat çekeni Google Play Store’un yerini alacak olan AppGallery.

Huawei ID

HMS kullanmak için ilk gereklilik olan Huawei ID, Apple ID ve Google hesabı ile aynı mantıkta çalışan Huawei hesabınızdır. Kişisel verilerinizi, rehber, mesajlar, ve Wi-Fi şifreleriniz gibi yedeklerinizi bu hesap ile yönetebileceksiniz.

AppGallery

AppGallery HMS tarafında Google Play Store’un yerini alması hedeflenen uygulama mağazasıdır. Huawei’nin geliştiricilere sağladığı HMS Core desteği sayesinde uygulama sayısı günden güne artıyor.

Huawei Mobile Cloud

Huawei Mobile Cloud, tüm veri ve cihazlarınıza tek yerden ulaşmanızı sağlayan yedekleme servisidir. Huawei Mobile Cloud kullanmak için öncelikle Huawei ID sahibi olmanız gerekiyor. Huawei ve Honor cihazlarda rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar, notlar ve daha fazla veri yedeklemesi için kullanabileceğiniz bulut servisidir.

 

Huawei Assistan

Google Asistan’ın yerini almayı hedefleyen Huawei Asistan, web aramaları, uygulama erişimi, sesli komutlar verebileceğimiz asistan hizmetidir.

Huawei Temalar

Huawei Temalar kısaca cihazlarınızı kişiselleştirmenize yarayan tema servisidir.

Huawei Müzik

Huawei’nin müzik yayın servisi olan Huawei Müzik hakkında ayrıntılı bilgiler verilmemiş olsa da servisin Huawei kullanıcıları için müzik satın alma ve yayın servisi olacağını biliyoruz.

Huawei Video

Huawei’nin video yayın servisi EMUI 5 ve üzeri versiyonlar için video izleme ve yayın hizmeti sunacak.

Huawei Tarayıcı

Huawei’nin Google Chrome’a rakip olacak tarayıcısı, karanlık tema ve haber akışı desteği ile sunuluyor.

Çünkü Huawei App Gallery uygulama mağazası 170 ülkede aktif olarak kullanılmakta ve şu an 60000’den fazla uygulamaya sahip, her geçen gün hem uygulama sayısı hem de aktif kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor. Uygulamanızı App Gallery mağazasına yüklemek kullanıcı sayısı ve kazanç bakımından uygulamanız için oldukça faydalı olacaktır.

HMS servislerini uygulamanız içerisine entegre ettiğinizde hem yeni nesil pure HMS Huawei cihazlarında hem de Google Servislerinin kullanıldığı telefonlarda Huawei Services uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz. Uygulamanızı GMS servisleri ile geliştirseniz yalnızca Google Servisleri olan cihazlarda kullanabilecek ve pure-HMS Huawei cihazlar için HMS entegrasyonu yapmanız gerekecektir. Uygulamanız için sıfırdan HMS (Huawei Mobil Services) kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Evet, Huawei servislerini kullanarak bunu yapmak oldukça kolay. Aşağıdaki tabloda temel GMS servislerine karşılık gelen HMS servislerinin listesi ve linkleri mevcut. Linklere tıklayarak Huawei Developer Sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Huawei servislerini hızlıca deneyimlemeniz için, tüm servislerin örnek Codelab projeleri de linklerde mevcut.