İnovasyon Örnekleri ile İnovasyon Tanımı

Modern ekonomi, sanayi gelişimi, teknolojik büyüme ve kalkınma gibi bir çok alanda inovasyon çok önemlidir. Bu sebeple inovasyon için net ve kullanışlı bir tanım yapmak için bir kaç önemli özelliği anlatılarak başlanabilir. İnovasyonun özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Anlamlı sorunlara yeni çözümler üreterek değer katar,
  • Kaynaklara zenginlik katar,
  • Kaynakları yeni bir değer yaratma kapasitesi olarak kullanır,
  • Girişimciliğin önemli bir aracıdır,
  • Farklılaşma stratejisi ve fiyat liderliği için yapılacak yeniliklerin temelidir.

Tim Kastelle, yeniliğin (inovasyonun) “sadece bir fikre sahip olmak değil, onu değer yaratacak şekilde uygulamak” olduğunu söylüyor.

İnovasyon kısaca, bir fikrin üretilmesi, uygulanması ve sonucunda ortaya önemli bir değer çıkmasıdır; küçük bir değer ya da evrensel büyük bir değer.

AR-GE çalışmaları için yapılan önemli bir inovasyona Huawei’in telefon üretim çalışmaları verilebilir. Huawei önceleri Çin’de anten ve baz istasyonu ürünleri ile tanınıyordu. Ancak şirket 2016 yılında Apple ve Samsung’u geride bırakarak önümüzdeki 5 yıl içinde dünyanın 1 numaralı akıllı telefon üreticisi olma hedeflerini açıkladı. Yaklaşık 139 milyon akıllı telefonla Huawei, 170.000’den fazla çalışanın yardımı ve 9,2 milyar dolarlık AR-GE bütçesi ile bu hedefe doğru ciddi adımlar attı. Huawei sadece alt yapı ürünleri değil son kullanıcı için geliştirdiği yüksek teknolojili telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi ürünleri ile hızla tüketiciye değer katan değerli ürün üretimine de girmiştir.

Huawei’in ürün inovasyonundaki örneklerinden birisi ise telefonun termometreye dönüşmesidir. Pandemi döneminde, telefonların termometre olarak kullanılabilmesi önem taşımış ve topluma fayda sağlamıştır. Honor Play 4 akıllı telefonunun arkaya bakan kamera bloğunda bir kızılötesi sıcaklık sensörü bulunur. Böylece telefonu birinin alnına tutabilir ve ateşinin yüksek olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.