En Yaygın Üç Ürün İnovasyon Aşaması Nedir?

İnovasyon sürecinde en önemli üç aşama; içgörü, sorunu tanımlama ve bir çözüm oluşturmadır.

1) İçgörü

Ağ (Network) Oluşturma

İnovasyon geliştirme sürecinde, içgörü oluşturmak için farklı kaynaklardan yararlanmak farklı bakış açıları, açık fikirlilik gibi durumları teşvik eder ve karlı konseptler üretmede yeniliği artırır. Bu sebeple içgörü kaynakları genişletmek yani ağ (network) genişletmek inovatif düşünce ve ürün/hizmet inovasyonu için önemli bir adımdır. Ağ genişlemesi, farklı perspektifleri, uzmanlığı ve deneyimleri görmemize fırsatı yaratır.

Benzersiz, taze ve yenilikçi fikirler üretmek inovasyon için doğrudan gerekli olan ağ oluşturma, yeni insanlarla fikir alışverişi için önem taşımaktadır. Farklı insanlarla tanışmak ve etkileşim kurmak için düzenli olarak beyin fırtınası yapılabilecek ortamlar yaratılmalı.

Sorgulama

İnovasyonu geliştirme aşamasının ilki olan içgörüyü oluşturmada statükoyu sorgulamak önemli yer tutmaktadır. Sorgulama, benzersiz fikirlere ve içgörülere götüren stratejik bakış açısı hakkında farklı bir endüstri görüşüne sahip olmanızı sağlar. Hedef pazarınızın daha geniş ve daha iyi anlaşılması için kısıtlamaları hem empoze eden hem de ortadan kaldıran sorular sormak inovasyon planı ve uygulamasında yardımcı olmaktadır. Ürün/hizmet inovasyonunu hem kullanıcı hem de marka açısından en verimli şekilde yapabilmek için birçok farklı açıdan sorgulama yapmak hedefe ulaşmada yardımcı bir adım olacaktır.

2) Sorunları Tanımlama

Pazardaki veya bir işletmedeki sorunları daha iyi tanımlamak için gözlem önem taşımaktadır. Yapılacak işler konsepti oluşturmak işletmeleri, ürünleri, yeniliği desteklemede ve başarıya ulaşma, karlılığı artırma gibi konularda da etkili olacaktır. İnovasyon geliştirme sürecinin ikinci adımı olan sorunları tanımlama kavramı, insanların bir işi yapmalarına yardımcı olmak için bir hizmet kiralaması veya mal satın alması fikrine dayanır. Bu ürünün veya işin ne olduğunu belirleyebilirsiniz, ürününüz veya hizmetinizle yenilikçi olabilirsiniz.

Yapılacak işler bakış açısı, müşteri gibi düşündüğünüzde veya müşteriye gün boyunca eşlik ettiğinizde ortaya çıkar ve her zaman şu soruyu sorar: “müşteri bunu neden böyle yaptı?” Eğer bir ürün ya da hizmeti satmakta zorlanıyorsak nedenini müşteri açısından düşünüp çözümü inovasyon ile yapmak hem müşteri hem de marka açısından karşılıklı fayda ile sonuçlanacaktır. Örneğin kaliteli film izlemek için sinemaya gitmek zorunda kalmamak ya da kısa diziler izlemek için internette reklam veya virüs olan siteleri ziyaret etmek zorunda kalmamak için Netflix AR-GE inovatif bir ürün ile piyasaya çıktı. Sorunu ve ihtiyacı belirlemek ve kullanıcı içgörüsünü analiz edebilmek yeni bir ürün/hizmeti çıkarma aşamasında çok önem taşıyor. 

3) Çözüm Üretme

İnovasyon aşamasının son adımı olan çözüm üretmek için akla ilk gelen ya da en hızlı yapılabilecek çözüm yerine daha geniş bir çözüm yelpazesini değerlendirmek gerekir. Uygulanabilir bir çözüm, geniş bir geri bildirim yelpazesini analiz etmeli ve bu verileri ürünü veya hizmeti tekrarlamak için kullanmalıdır. İnovatif yaklaşım, ürün/hizmette inovasyon yapmak iyi bir araştırma, sorgulama, analiz ve planlama ile gerçekleşeceği için inovasyonun bütün adımları ekip ile tek tek incelenmelidir. Netflix AR-GE sorun ve ihtiyacı tespit ettikten sonra film, dizi, belgesel gibi dijital dökümanları kullanıcı kolayca ulaştırmayı planlamış ve soruna/ihtiyaca çözüm bulmuştur.