Hizmet İnovasyonu Nedir? Hizmet İnovasyonu Örnekleri

Ürünler gibi hizmetlerin de raf ömrü vardır. Sonuçta, müşteri talebi gelişir, hizmet beklentileri değişir ve teknolojik gelişmeler sürekli olarak yeni olanaklar getirir. Bu nedenle hizmetler, ürünler gibi periyodik olarak incelenmeli ve yenilenmelidir. Pek çok şirket AR-GE’yi yalnızca ürün geliştirmeye yönelik olarak düşünür. İnovasyon kısaca yaratıcılığın, ticari ustalıkla birleştirilmesidir. Bu sebeple sadece ürün değil hizmet sektörü de inovasyonda önemli bir yer tutmaktadır. Hizmet inovasyonu müşterilerle daha yüksek etkileşime sahip hizmetler, gelişmiş bilgi paylaşımı ve öğrenme süreçlerini içeren etkileşimler yoluyla artan yenilik fırsatları sağlar ve hizmetlerde yeniliğe katkıda bulunur. Örnekler arasında; perakendecilikte Amazon, ulaşımda Uber ve Zipcar, konaklama/otelcilikte Airbnb en bilinen ve hızla büyeyen örneklerdir.Türkiye’deki önemli hizmet inovasyonu örnekleri arasında aşağıdaki markalar bulunmaktadır.

Hizmet sektöründe önemli bir firma olan Getir, BiTaksi kurucusu Nazım Salur tarafından 2015 yılında hizmete başladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da hizmet verme hedefiyle kurulan marka, İstanbul nüfusunun yüzde 95’ini hizmet alanına aldı. Hayatın kolaylaşmasını amaçlayan Getir yiyecek, ev bakım, bebek, evcil hayvan, teknoloji  gibi kategorileri bulunan önemli bir online alışveriş uygulamasıdır. Önceliği zaman olan bir uygulamanın hedef kitlesi büyük şehirlerde acelesi olan ve zamanı olmayan kişilerdir.

Getir Kurucusu Nazım Salur, “Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde ve dünyanın önemli şehirlerinde hizmet vermeye başlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Demografik araştırmalarımız sonucunda bize en çok ihtiyaç duyan şehirlere ulaşmayı planlıyoruz. Hedefimiz kaliteyi her zaman yüksek tutmak bu yüzden İstanbul’daki dağıtım merkezi sayımızı da arttıracağız. Getir ile daha önce yapılmamış bir sistemi hayata geçirdik. Dünyada siparişinizi 10 dakikada teslim alabileceğiniz başka bir mobil uygulama yok. Kurduğumuz sistemin hızı sayesinde moto kuryelerimizin hızlı olmasına gerek kalmadan kullanıcıya ortalama 10 dakika içinde ulaşabiliyoruz. Getir’in yüzde 100 yerli bir uygulama olması bizi gururlandırıyor, gençlerle birlikte Türkiye’den de teknoloji alanında büyük girişimler çıkacağına inancımız tam” diyerek Getir’in amacı ve hedeflerini açıklamıştır.

2018 yılında 5 milyon sipariş ile 2017 yılına göre 2.6 kat büyüyen Getir, cirosunu da 300 milyon TL’ye yükseltti. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre 2020 yılı Mart ayında online yapılan gıda ve market alışverişleri bir sene önceye göre yüzde 220 arttı. Getir ise pandemi döneminde yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydetti.

2019 Şubat ayında Getir Yemek ve aynı yılın Haziran ayında ise Getir Büyük hizmete başlamıştır. Getir’in yemek siparişi servisi olan Getir Yemek istediğiniz yemeği sizin adınıza yakın çevrenizdeki restorandan teslim alıp size ulaştırır. Getir Büyükse temel market ihtiyaçlarını karşılayan Getir’den farklı olarak kapsamlı bir süpermarket alışverişi yapmanızı sağlıyor.

Yemeksepeti 2000 yılında Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kuruldu. İlk siparişini Haziran ayında alan site, ilk kez 2004 yılında günde 1000 sipariş aldı. Bu rakamın 10.000’e çıktığı 2008 yılında, European Founders Fund’dan ilk yatırımını aldı.  2009 yılında ilk kez yurtdışına açıldı ve www.Foodonclick.com markası ile Dubai’de hizmet vermeye başladı. 2015 yılında Delivery Hero satışı gerçekleştiğinde hizmet verdiği ülke sayısı, Umman, Katar, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan dahil 8’di.  iPhone uygulamasını yayına alarak 2010’da mobil ticarete başladı. Yemeksepeti’ne gelen mobil siparişlerin tüm siparişler içerisindeki oranı 2015 yılında yüzde 50’yi geçti.  2012 yılında, 14 milyar Euro fon büyüklüğüyle dünyanın en büyük 10 yatırım fonu arasında yer alan General Atlantic’ten 44 Milyon tutarında yatırım aldı. Bu aynı zamanda General Atlantic’in Türkiye’deki ilk yatırımıydı. Bu dönemde günlük sipariş sayısı 50.000’di.  2013’te Online Kredi Kartı uygulamasını başlattı. Sonraki yıl, ‘Türkiye’de yemekle özdeşleşmiş en kapsamlı internet mecrası olma’ hedefiyle Yemek.com isimli internet portalını yayına soktu. Online yemek sipariş sitesi olan Yemek Sepeti, anlaşmalı olduğu 25.000’den fazla restoranın en son menülerini kullanıcılara ulaştırarak, hiçbir ekstra ücret almadan yemek siparişi vermelerini sağlar. Günde aldığı ortalama 480 bin siparişle 14 milyon kullanıcısına hizmet vermektedir. Yemeksepeti Mayıs 2015’te Türk internet tarihinin en büyük değerlemesiyle dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero bünyesine katılmıştır. 2019 yılı itibarıyla piyasa değerinin 1.6-1.7 milyar dolar olduğu açıklanmıştır. Ayrıca, Yemeksepeti Vale uygulaması ile paket servisi yapmayan restoranlar, Yemeksepeti’nin kurye desteğinden faydalanabiliyor. Böylelikle restoranlar kendi uzmanlıkları dışındaki bir işe yatırım yapmak zorunda kalmıyorlar.

Online bankacılık işlemlerini internet ortamına taşıyan ilk uygulama olan İşcep, Türkiye İş Bankası’nın uygulaması olan İşcep Türkiye’de yer alan ilk kapsamlı mobil bankacılık uygulamasıdır. 2007 senesinden bu yana sürekli güncellenerek kendini yenilemektedir. Her geçen gün daha da büyüyen bir ağa sahip olan İşcep, tüm işletim sistemleri tarafından yüklenebilmekte, online bankacılık işlemleri konusunda çığır açmaktadır. Hem bireysel müşteriler hem de ticari müşteriler için online bankacılık hizmeti sunan İşcep, bankamatiklerden kartsız para çekme imkanı da sunmaktadır. Hesabı olmayan kişilere cep telefonu numarası kullanılarak para gönderme, barkod kullanılarak fatura ödeme, kredi kartıyla ilgili yapılacak tüm işlemler ve hisse senedi takipleri yapılabilmektedir.

E-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet sitesidir. E-Devlet Kapısının amacı kamu hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

E-Devlet ile amaçlananlar;

  • Devletin Şeffaflaşması,
  • Devletin hızlı ve etkin bir şekilde işleyişinin sağlanması,
  • Her düzeyde vatandaşın yönetime katılımının sağlanması,
  • Kurumlar arası bilgi alışverişinin sağlanarak iş ve veri yinelemesinin önlenmesi,
  • Kamunun hizmet verdiği vatandaşların yaşamalarının kolaylaştırılması,
  • Karar vericilerin bilgiye dayalı karar verme süreçlerinin geliştirilmesi ve hızlandırılması olarak özetlenebilir.

BiTaksi taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri bir araya getiren bir akıllı telefon uygulamasıdır. 2013 yılı Mart ayında Nazım Salur tarafından uygulama yayınlandı ve yolcularla buluştu.

BiTaksi ile tek tuşla müşteri olduğu yere taksi çağırır. Gelecek şoförün adı, puanı ve taksinin plakası ekranda görünür ve nerede olduğu haritadan izlenebilir. İster nakit ister kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Yolculuk sonunda da şoföre puan verilebilir, yolculukla ilgili yorum yazılabilir. Uygulama işitme ve görme engelli yolcularının da kolaylıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca şirketler için kurumsal üyelik hizmeti de sunmaktadır. Böylece şirket yolculuklarının takibi yapılabilir ve ödeme kolaylığından faydalanabilir. Ek olarak kurduğu ücretsiz resepsiyon hizmeti ile şirket misafirleri ve çalışanları için hızlı ve kolay bir şekilde taksi çağırabilmeyi de sağlamaktadır.

Merkezi Hastane Randevu Alma Sistemi (MHRS) T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde hastaların kendileri için en uygun zamanı seçerek istedikleri hekimlerden randevu almalarını sağlayan bir sistemdir. Böylece hastaneden randevu almak isteyen vatandaşlar saatlerce sıra beklemeden tek bir işlemle muayene saatinde hastanede gerekli tedaviyi olabiliyor. Üstelik hastane koridorlarında geçmişteki yoğunluk ve sıra kaygısı olmadan, saatinde ve telaşsız olarak vatandaşlar muayenesini oluyor. Türkiye’de uygulanmakta olan MHRS, ‘’Sağlıkta Dönüşüm Projesi’’ kapsamında AB’nin kabul ettiği 20 temel kamu hizmetlerinden biridir. Kamu hastanelerinde ve bağlı sağlık kurumlarında dağınık halde uygulanan randevu sistemlerini merkezileştirmiştir. Kamu hastanelerinin randevu sistemlerini bir merkezden yöneten ilk ve tek sistem olma iddiasını taşımaktadır, Randevu sisteminden toplanan istatistik verileri yeni sağlık politikalarının gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

E-Nabız kişisel sağlık bilgilerinin yönetebildiği, Türkiye’nin güvenilir kişisel sağlık kaydı sistemidir. E-Nabız T.C. Sağlık Bakanlığı uygulamasıdır.